Zdravím Sector
V predchádzajúcom blogu som uviedol pár svojich osobných tipov na prenossné slúchadlá a priznám sa, že to bol článok, ktorý som ani nie tak chcel, ako musel napísať, pokiaľ som chcel k tomuto blogu pristupovať zodpovedne. K poriadnym slúchadlám sa totiž väčšina ľudí dostane práve prostredníctvom prenosných kúskov, bežne používaných práve k mp3-4 prehrávačom, mobilom a rôznym Padom a iným náPadom :)
Tiež som považoval za potrebné vymenovať všetky základné typy slúchadiel a to už od samotných špuntov,až po samotný high end. Tomu sa však budem venovať zvlášť.
V tomto článku sa budem venovať slúchadlám, ktoré už nie sú vhodné na bežné nosenie, ale sú špeciálne určené na "statický" posluch v kresle, či za mixážnym pultom...
Okay, poďme od koreňa.
Pokiaľ mám "neprenosné" slúchadlá rozdeliť na základné typy :
Uzavreté:
Náušnice zväčša obklopia celé, resp. takmer celé ucho a hlavový most svojím tuhším prítlakom v kombinácii s vhodným mäkčením, odizoluje poslucháča od okolia do takej miery, že pri posluchu hudby a pod. vôbec nevníma okolité ruchy. Hlavnou výhodou uzavretých slúchadiel je výraznejšia basová zložka. Nevýhodou naopak mierne skreslenie, hlavne na úkor vyšších stredov.
Otvorené:
Otvorené slúchadlá vďaka tvaru mušlí,použitému materiálu mäkčenia(hlavne molitanové vložky) a rôznym prepúšťacím kanálom neizolujú ucho do takej miery ako uzavreté, čím sa v porovnaní s uzavretými typmi docielia podstatne iné akustické vlastnosti. Zvuk sa javí menej skreslený, prirodzenejší a podstatne jasnejší. Je to však na úkor izolácie poslucháča, čo znamená, že v hlučnom prostredí je hudba rušená okolítým ruchom . To platí samozrejme aj naopak a tým pádom aj ľudia okolo zreteľne počujú vás samotných.
Polootvorené:
Zlatá stredná cesta medzi uzavretými a otvorenými slúchadlami. To sa týka kladov aj záporov.
No a podľa zamerania výrobcovia ponúkajú:
DJ slúchadlá:
V obrovskej prevahe ide o uzavreté kúsky, stavané hlavne s ohľadom na perfektnú izoláciu od okolia a vysoký výkon bez skreslenia. Vyznačujú sa skladaciou konštrukciou a minimálne jedným otočným slúchadlom pre jednostranný odposluch. Kábel býva často stočený, takzvaný telefónny.
Štúdiové slúchadlá:
Pre prácu v štúdiách, s požiadavkou na analytický zvuk pre podrobný monitoring. Zväčša polootvorené typy, v rušnejších prevádkach sa siaha po uzavretých kusoch.
Domáce HI-FI slúchadlá:
Tu je to individuálne. Niekto dáva prednosť teplejšiemu podaniu a basovej zložke, iný hľadá monitory s čistým a presným zvukom. V podstate je len na vás, pre čo sa rozhodnete. Pokiaľ však ide o hi-fi parametre. Treba si všímať kmitočtový rozsah, typ použitého magnetu, priemer reproduktorov, kde minimum je 40 mm, avšak ideálom 50mm v priemere.
PC slúchadlá:
Pre Skype, gaming a bežnú prácu s PC. Pokiaľ ide o hry, najdôležitejšiou vlastnosťou takýchto slúchadiel je podanie priestoru pre presné lokalizovanie zdrojov zvuku(súperov). Pokiaľ o Skype, nikdy nepodceňujte mikrofón. Býva totiž najčastejšou Achilovou pätou takýchto slúchadiel. Zvlášť pri takomto type slúchadiel je dobré, pokiaľ máte možnosť si ich vyskúšať. Každý má trochu iný tvar hlavy a uší a pri dlhodobom, nepretržitom užívaní vám budú nevhodne zvolené slúchadlá prekážať, respektive vás budú tlačiť, či v mieste oblúku, či na ušných boltcoch.
Slúchadlá s priestorovým zvukom:
Momentálne na trhu pribúda stále viac takýchto slúchadiel od rôznych výrobcov a to v DTS, 5.1 a 7.1 prevedení. Niektoré priestorový zvuk vytvárajú len digitálne, iné majú v mušliach osadené reálne predné a aj zadné reproduktory a repro pre basové pásmo. Nájdu sa dokonca aj kúsky s peticou reproduktorov v každej mušle. Musím však upozorniť, zvuk v sluchátkach sa chová podstatne inak ako zvuk z klasických reprocuktorov a doposiaľ neexistujú slúchadlá s priestorovým zvukom, ktoré by sa vyrovnali klasickému domácemu kinu.
Nechcem unavovať, takže konkrétne značky, typy a moje tipy spomeniem v niektorom ďalšiom diely. Zatiaľ vám ďakujem pekne za pozornosť a prípadné ohlasy-kritiku.
